Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Trichomy

Trichomy jsou slovníkem definovány jako „jemné výčnělky na rostlinách, řasách, lišejnících a jistých druzích prvoků“. Název má původ v řeckém slově tríchōma, které znamená něco jako „rostoucí vlasy“.

 

Sci-fi houbičky

Tyto mikroskopické výčnělky vypadající jako houby připomínají mimozemšťany ze sci-fi románu, jsou to však ve skutečnosti malé továrny, které produkují desítky známých kanabinoidů, terpenů a flavonoidů. Právě díky nim jsou naše oblíbené odrůdy konopí tak silné, jedinečné a účinné.

Tvorba trichomů probíhá v přírodě u mnoha druhů rostlin, přičemž se liší jak ve fyzické podobě, tak v účelu. Trichomy u některých masožravých rostlin jim například pomáhají lapit kořist.

U konopí slouží trichomy jako obranný mechanismus. Když v přírodě samice konopí začnou tvořit květy, často jsou bezbranné vůči hmyzu a zvířatům. Ohrozit je mohou například i potenciálně nebezpečné UV paprsky. Trichomy svou trpkou chutí a silným aromatem odradí zvířata od květů.

Trichomy mohou mít mnoho různých tvarů a velikostí, tři typy se však na konopných rostlinách vyskytují nejčastěji.

  1. Cibulkovité trichomy jsou nejmenší a objevují se po celém povrchu rostliny. Mají jenom 10-15 mikrometrů a sestávají jen z několika buněk.
  2. Zvětšené přisedlé trichomy jsou o něco větší. Sestávají z hlavy a stonku.
  3. Trichomy se zvětšenými stonky velikostně dosahují 150-500 mikrometrů, takže jsou o dost větší a lze je vidět pouhým okem. Sestávají ze stonku s epidermálními a podkožními výrůstky a velké žlázové hlavy, ke které je připojena bazální buňka. 
Trichomy
Fotogalerie