Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Epilepsie

Epilepsie

Jedním z hlavních témat probíhající debaty o léčebném využití konopí je v poslední době zejména možnost léčit epilepsii pomocí kanabinoidů (prozatím se největší naděje vkládají především do kanabidiolu – CBD).

Co je epilepsie

Epilepsie nebo také padoucnice představuje neurologické onemocnění postihující centrální nervový systém, což se může projevovat opakovanými záchvaty (křeče, tiky, strnulost…). V případě závažných forem se stovkami záchvatů týdně může být bezprostředně ohrožen život pacienta, zejména co se týče dětí, jež trpí například obávaným Dravetovým syndromem. Bohužel moderní medicína v současnosti nemá k dispozici účinný lék a lékaři mají v podstatě svázané ruce, protože dostupná farmaceutika v nejlepším případě krátkodobě sníží frekvenci záchvatů, ale zároveň mají celou řadu velmi nebezpečných vedlejších účinků.

Naděje v konopí

V létě roku 2013 odvysílala televizní stanice CNN dokument předního amerického neurochirurga Dr. Sanjay Gupty s názvem Weed, jehož hlavní částí byla úspěšná konopná léčba malé Charlotte Figiové z Colorada. Tehdy šestiletá holčička trpěla Dravetovým syndromem s až 300 grand mal záchvaty týdně, což ji ohrožovalo na životě a zcela zastavilo její duševní vývoj.

Jelikož žádné léky nedokázaly pomoci, vyzkoušeli zoufalí rodiče extrakt z konopí s vysokým obsahem CBD a minimálním množství THC – a během okamžiku bylo po záchvatech. Příběh o neuvěřitelném vyléčení Charlotty (v současnosti má 2–3 záchvaty měsíčně a žije zcela normální dětský život) rychle obletěl celý svět a pomohl iniciovat první klinické výzkumy působení kanabinoidů na různé formy dětské epilepsie.

První výsledky výzkumů především z USA a Izraele byly zveřejněny před několika měsíci a jsou podle autorů velmi nadějné.