Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Endocannabinoids

Lidé i zvířata přirozeně vytvářejí látky zvané endokanabinoidy, což jsou zjednodušeně řečeno chemické sloučeniny, které aktivují stejné receptory jako například nejznámější konopný kanabinoid (ale nejen on) delta-9-tetrahydrokanabinol (THC).

 

Klíčová role

Endokanabinoidy jsou klíčové pro bioregulaci a udržování homeostaze v organismu. Jejich hlavní rolí je buněčná signalizace, a jelikož jsou hydrofobní, jejich hlavní účinek je omezen na parakrinní (mezi buňkami) a autokrinní (v rámci buňky) oblasti spíše než na systémové účinky.

Vědecké práce poukazují na jejich zásadní roli při fyziologických procesech v těle, jako například při zánětu, citlivosti na inzulín a při metabolismu tuků a energie. Modulace endokanabinoidního systému může být navíc prospěšná pro léčbu dalších chronických neurologických a imunitních onemocnění. Tento relativně nově objevený signální systém v sobě stále skrývá odpovědi na mnoho otázek. Další výzkum na tomto zajímavém poli by měl přinést identifikaci mechanismů působení endokanabinoidů a endokanabinoidního systému na různé nemoci a nabídnout lékařům zcela nové terapeutické možnosti.

Zároveň se můžeme těšit na další objevy na poli aplikace desítek různých konopných kanabinoidů, které působí stejně jako endokanabinoidy a mají obrovský léčebný potenciál.

Endokanabinoidy