Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Tabák už nefrčí, teď bude v kurzu konopí

Jeden z velkoproducentů a šlechtitelů tabáku ve Spojených státech se rozhodl opustit současný byznys a raději se zaměřit na nejlukrativnější plodinu dneška – naše oblíbené konopí.

Společnost 22nd Century Group se v minulosti podílela na vyšlechtění asi pěti desítek odrůd tabáku. Všechny byly modifikovány tak, aby byly méně návykové než běžný tabák – některé produkty tak obsahují až o 97 procent nikotinu méně než většina běžných cigaret.

Hodnota této původem newyorské biotechnologické společnosti se v současnosti odhaduje na asi 60 milionů dolarů (asi 1,4 miliardy českých korun).

Změna kurzu

Nyní, po letech práce s tabákem, se 22nd Century Group hodlá přeorientovat na pěstování mnohem zajímavější zemědělské komodity, u které se očekává obrovský růst poptávky v celé řadě oborů, a to zejména k průmyslovému a lékařskému využití. Firma chce využít výzkumné prostředky a laboratoře, které má díky předchozím podnikatelským úspěchům k dispozici, k pěstování konopí bez obsahu psychoaktivního tetrahydrokanabinolu (THC). V současnosti i běžně legálně pěstované technické konopí vždy nějaké THC obsahuje, i když se většinou jedná o stopové množství, které by případného zájemce rozhodně neuvedlo do kýženého „rauše“.

Společnost se chce věnovat spíše šlechtění a produkci odrůd s nadprůměrným obsahem méně kontroverzních látek bez psychoaktivních účinků, zato ale využitelných v lékařství. Mezi ně patří například CBN (kanabinol), CBD (kanabidiol) a CBC (kanabichromen).

TXT: Jan Přívratský