Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Ruderalis

Ruderalis

Cannabis sativa a Cannabis indica jsou známé pojmy pro každého příznivce konopí. O Cannabis ruderalis (konopí rumištní) se začalo více hovořit až před zhruba deseti lety v souvislosti s rostoucí popularitou samonakvétacích (autoflowering) odrůd. Jak říká pěstitelský guru Jorge Cervantes: „Mezi botaniky dodnes panují neshody o tom, zda je ruderalis samostatný druh konopí, nebo jen poddruh.“

 

Původ

Slovo „rumištní“ se používá pro rostliny, které rostou v určitém prostředí i navzdory přítomnosti člověka nebo jiným přírodním narušením oblasti. Mnoho expertů je toho názoru, že konopí rumištní je potomkem konopí indického, který se přizpůsobil drsným klimatickým podmínkám a kratšímu trvání vegetačního období v severních oblastech, kam se z okolí Indie rozšířilo. Zdomácnělo v jistých oblastech v Asii, střední a východní Evropě a zejména v Rusku, kde botanici používali termín „ruderalis“ pro označení odrůd zemědělského konopí, které unikly lidskému vlivu a přizpůsobily se extrémním podmínkám.

 

Vlastnosti

Konopí rumištní je krátká a stonkatá rostlina, která neprodukuje ani mnoho semene, ani květů nebo stonků, jelikož době zrání dosahuje obvykle výšky pouhých 30 až 75 centimetrů. Hlavní odlišností konopí rumištního od hlavních dvou druhů je však doba, kdy rostlina začne kvést. Ta se totiž odvíjí od stáří rostliny, nikoli od fotoperiody, jak je tomu u indik i sativ. V současnosti stále více oblíbení kříženci genů ruderalis a sativy a/nebo indiky, tedy na začátku zmiňované samonakvétací odrůdy, obvykle začínají kvést mezi 21 a 30 dny od zasazení semínek, a to nezávisle na tom, jestli je květen nebo září.

 

Účinky Cannabis ruderalis

Účinky samotného konopí rumištního jsou minimalizovány jeho od přírody nízkým obsahem THC. Křížením s klasickými potentními odrůdami se ale šlechtitelům daří neustále zvyšovat podíl THC v samonakvétacích rostlinách.