Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Regulérní

Regulérní

Regulérní

Co je tím nejzákladnějším rozlišovacím znamením při výběru semen? Snad všechny semenné banky používají dělení na „regulérní“ a „feminizovaná“, a to z jednoho prostého důvodu – jedná se o klíčovou informaci pro budoucího pěstitele. Jaká semena si tedy přineseme domů, zvolíme-li balení označené jako „regular“?

Zakoupením regulérních semen zákazník riskuje, že zhruba z poloviny (někdy více, někdy méně) rostlin mu vyrostou nepotřební samci, nikoli samice. Ještě před nějakými 15 lety byly na trhu k dispozici pouze tato semena a starší ročníky si zcela jistě pamatují, jak se každé léto museli pracně zbavovat samců, aby předešli nežádoucímu opylení samic.

Úpadek popularity

S nástupem feminizovaných semen na konci devadesátých let začala být produkce regulérních postupně vytlačována na okraj a naprostá většina pěstitelů i šlechtitelů se zaměřovala právě na feminizovaná, z nichž vyrůstají pouze samičí rostliny. Během pár let tak trh s konopnými semeny ovládlo feminizované osivo a největší seed banky nabízely regulérní semena spíše z nostalgie než kvůli ziskům z prodeje.

V posledních letech se však zdá, že „reguláry“ nabírají druhý dech – důvodem je jednak rostoucí počet nadšenců, kteří si rádi produkují vlastní semena (a k tomu samozřejmě potřebují samčí rostliny produkující pyl), a také rostoucí odpor některých pěstitelů k jakýmkoli modifikacím – ať už genetickým nebo například feminizacím pomocí koloidního stříbra.

Související termíny