Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Haze

Haze

Haze (mlha, mlžný opar) je pravděpodobně nejproslulejší i nejvíce pěstovaná stoprocentní sativa na světě. Její vznik lze vystopovat do počátku 70. let do oblasti Santa Cruz v Kalifornii.

V té době zde dva bratři, známí jako „Haze Brothers“(R. Haze a J. Haze), pěstovali a křížili různé odrůdy konopí s využitím dovezených semen sativy, které jim většinou dodával jejich přítel a soused Sam, známý jako „The Skunkman“.

 

Křížení původních odrůd

Vše začalo vytvořením hybridu z původní odrůdy (landrace) sativy z Mexika a landrace z Kolumbie. O rok později byly nejlepší vybrané samičí rostliny zkříženy s landrace odrůdou s jižní Indie. A nakonec byl tento samičí hybrid znovu zkřížen, tentokrát se samcem původní sativy s Thajska.

O Haze lze tedy hovořit jako o „stoprocentním hybridu“ sativy, vzniklým křížením rostlin z Mexika, Kolumbie, Indie a Thajska. Odrůda Haze nejdřív nebyla příliš stabilní a vykazovala mnoho různých fenotypů. Nejznámějším byl proslulý „Purple Haze“, fenotyp s dominantním kolumbijským původem. Z Purple Haze se stala nejsilnější a vzhledově nejlepší odrůda typu Haze, současně ale byla i tou nejdražší.

 

Cesta do Evropy

Sam „The Skunkman“ s sebou roku 1976 vzal pár semínek od „Haze Brothers“ do Nizozemí, mezi nimiž byla i Original Haze. Počátkem 80. let se na druhý břeh Atlantiku přesunul a začal v Holandsku prodávat semínka pod značkou Cultivator’s Choice.

Haze se vyznačuje silnou kořeněnou vůní s lehkými podtóny kadidla a santalového dřeva s následnou citrusovou příchutí, za kterou vděčí svému částečně thajskému původu. Vyvolává silně povzbudivý, až psychedelický účinek, jenž je euforizující a jasný a trvá velmi dlouho. Jelikož Haze je stoprocentní sativa, bylo ji zpočátku obtížné kvůli výšce pěstovat indoor, a to až do doby, než byla zkřížena s indikami.