Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Žaludeční vředy

Žaludeční vředy

Indikace – Žaludeční vředy

Žaludečními nebo také peptickými vředy onemocní v průběhu života nad padesát procent populace, přičemž nejčastěji se vyskytuje u osob starších 40 let.

Příčiny a projevy

Hlavní příčinou onemocnění bývá nejčastěji bakteriální infekce (Helicobacter pylori), nadměrná produkce některých hormonů nebo vedlejší účinky určitých farmaceutik (nesteroidních protizánětlivých léků či glukortikoidů). Nevhodné stravování, kouření tabáku a pití alkoholu byly dlouho považovány za primární příčinu žaludečních vředů, nicméně výzkumy z posledních dekád ukazují, že se spíše jedná o přispívající faktory.

Mezi hlavní projevy patří pálení v oblasti žaludku, bolesti břicha, nevolnost a zvracení, otoky a ztráta váhy.

Konvenční možnosti léčby a konopí

Léčba vředů zahrnuje léky snižující kyselost prostředí v žaludku (antacida), chránící buňky sliznice trávicího traktu (cytoprotektiva) a v případech bakteriální infekce i antibiotika. Co se týče konopí, k dispozici zatím nejsou žádné výsledky klinických výzkumů léčby žaludečních vředů, přesto bylo ale opakovaně v laboratorních studiích prokázáno, že kanabinoidy potlačují produkci kyselin a působí jako účinná prevence tvorby žaludečních vředů.