Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Hepatitida C

Hepatitida C

Hepatitida C je virové onemocnění způsobené virem hepatitidy (HCV), které vede k zánětu jater a postihuje miliony lidí po celém světě. Nejčastěji se přenáší nebezpečným používáním injekčních jehel, k přenosu ale může dojít i během nechráněného pohlavního styku s infikovaným jedincem.

 

Konvenční léčba

Léčba jedinců, kteří byli diagnostikováni s HCV, se v posledních letech provádí pomocí tzv. trojkombinační terapie zahrnující interferon, ribavirin a přímo působící antivirotikum. Nicméně i přes relativně dobré výsledky hrozí u těchto léků vždy řada méně či více závažných vedlejších účinků.

 

Vliv konopí na hepatitidu C

Odborné studie prokazují, že konopí má potenciál při protizánětlivé léčbě a zároveň pomáhá pacientům bojovat se symptomy tohoto viru.

Například studie z roku 2011 ukázala, že konopí by potenciálně mohlo představovat terapeutický přínos pro pacienty, kteří trpí HCV i jinými onemocněními jater. Starší výzkum z roku 2003 prokázal, že kanabinoidy efektivně snižují zánět a poškození jater, a proto autoři uvedli, že by z konopí mohl v budoucnu být vyvinut lék na hepatitidu.

Ve srovnávací studii z roku 2006 bylo navíc zjištěno, že přínos, který by konopí mělo pro léčbu hepatitidy C, převáží všechna možná rizika jeho užívání. Kromě toho bylo také německými vědci zjištěno, že pacientům s hepatitidou konopí pomáhá vyrovnat se s nevolností a dalšími příznaky, které způsobují antivirotika. Již v roce 2005 byla také vypracována komparativní analýza odhalující, že rostlinné kanabinoidy dokážou mírnit příznaky chronických onemocnění jater.

Související termíny