Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

ADHD

ADHD

Porucha pozornosti s hyperaktivitou známá pod zkratkou ADHD je diagnóza vyznačující se roztěkaností, hyperaktivitou a impulzivním chováním. U dospělých je mnohem častěji diagnostikovaná porucha pozornosti označovaná zkratkou ADD – tu neprovází hyperaktivita, ale jinak je ADHD velmi podobná.

V současné době jsou ve vyspělém světě poruchy ADD a ADHD diagnostikovány u více než jednoho z deseti dětí, přičemž lékaři nasazují lékaři při léčbě těchto syndromů nejčastěji psychostimulanty, jež jsou svoji strukturou podobné třeba kokainu.

 

Výzkum v plenkách

Pravdou je, že neexistuje dostatečné množství studií zabývajících se vlivem konopí na ADD/ADHD – proto o této problematice nemůžeme zatím nic tvrdit s jistotou. První výzkumy v této oblasti však nabízejí zajímavé výsledky a naznačují, že je zde velký potenciál.

Dr. David Bearman, jeden z významných proponentů výzkumu léčby konopím, se zaměřil na studium vztahu endokanabinoidního systému v lidském těle a ADHD. Podařilo se mu objevit možný význam konopí při léčbě této poruchy – konopí totiž ovlivňuje způsob, jakým mozek nakládá s dopaminem. „Konopí pravděpodobně potlačuje ADD a ADHD tím, že zvyšuje dostupnost dopaminu,“ tvrdí Dr. Bearman. „Má sice odlišný mechanismus působení, ale v podstatě stejné účinky jako stimulanty, mezi které patří Ritalin a Dexedrine či amfetamin – tyto látky se vážou na dopamin a brání organismu v jeho odbourávání.“

 

Příliš mnoho detailů

Jednoduše řečeno – kanabinoidy, což jsou látky obsažené v konopí, by mohly při správném podávání a dávkování napravit deficit dopaminu způsobující ADD/ADHD. Konopí zjevně umí zpomalit mysl mnoha pacientů natolik, že se dokážou znovu plně soustředit. Díky němu zvládají mnohem lépe každodenní úkony, které jsou pro ně jinak nudné a náročné, konopí jim navíc dokáže vyrovnat časté změny nálad.

Související termíny