Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

V konopném odvětví v Americe dnes pracuje až 230 000 lidí

Podle statistické ročenky 2017 Marijuana Business Factbook, kterou vydává server Marijuana Business Daily, zaměstnává odvětví spojené s konopím 165 až 230 tisíc Američanů na plný nebo částečný úvazek.

„Pro srovnání, v konopném odvětví pracuje teď ve Spojených státech více lidí, než třeba pekařů nebo masérů,“ uvádí se v ročence. Je to také více než dentálních hygienistů.

 

Miliardy legálních dolarů

Statistika mimo jiné ukazuje, že zisky z prodeje lékařského a rekreačního konopí v USA „by letos měly dosáhnout pěti až šesti miliard dolarů a do roku 2021 vzrostou až na sedmnáct miliard.“ Podle serveru Marijuana Business Daily přispěje k růstu rychlý vzestup trhu s rekreačním konopím, legalizace v dalších amerických státech a pozitivní výsledky řady probíhajících výzkumu lékařského využití konopí na dlouho řadu nemocí.

„Konopné odvětví se rozjíždí, a pokud nedojde k významnému vládnímu omezení na federální úrovni, zažijeme v blízké budoucnosti jeho prudký rozvoj,“ prohlásil Chris Walsh, vedoucí redakce Marijuana Business Daily. Obchodní příležitosti, které se objeví v příštích letech, budou významné jak pro již existující společnosti v konopném odvětví, tak i pro zcela nové podniky.“

V roce 2017 se očekává zvýšení prodeje až o třetinu oproti 4–4,5 miliardám dolarů odhadovaným za loňský rok. Také se očekává, že spotřeba rekreačního konopí poprvé v historii převýší prodeje toho léčebného. Jak uvádí ročenka, tržby z prodeje rekreačního konopí by tento rok měly dosáhnout 2,6–2,9 miliard dolarů oproti 2,5–3,2 miliardám za prodej konopí na lékařský předpis.

Trh s rekreačním konopím bude dále stimulovat zahájení prodeje plnoletým Američanům v Nevadě 1. července a pokračující rostoucí zájem ve státech Colorado, Oregon a Washington.

Text: Jan Přívratský