Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

V Coloradu se i přes legalizaci snižuje počet řidičů pod vlivem konopí

Oproti prvnímu čtvrtletí minulého roku jde o třiatřicetiprocentní pokles. Na druhou stranu z nového průzkumu vyplývá, že 55 procent uživatelů konopí věří, že je bezpečné řídit pod jeho vlivem.

Počet pokut udělených za řízení pod vlivem konopí se v prvním čtvrtletí roku 2017 oproti stejnému období roku předešlého snížil o 33,2 procent. Počet řidičů řídících pod vlivem konopí však úřadům i nadále přidělává vrásky.

 

Řídit pod vlivem není cool

„Stále nás trápí, že uživatelé konopí i nadále podle svých slov běžně řídí pod vlivem,“ prohlásil mluvčí coloradského ministerstva dopravy Sam Cole. „Těší nás, že si toho jsou vědomi, ale netěší nás, že to dělají.“

V anketě ministerstva vyjádřilo 55 procent uživatelů názor, že je bezpečné řídit pod vlivem THC. Přitom už před třemi lety, kdy v tomto státě došlo k legalizaci konopí pro rekreační účely, spustilo ministerstvo kampaň, která má upozornit na skutečnost, že řídit pod vlivem konopí je nelegální a hlavně nebezopečné.

„Zjistili jsme znepokojivé věci. Mnoho uživatelů konopí tvrdí, že řídí pod vlivem a že v tom nevidí žádné nebezpečí,“ prohlásil Cole. Podle něj prý zhruba polovina účastníků ankety, kteří v posledních 30 dnech užili konopí, uvedla, že řídila pod vlivem.

Podle zprávy coloradské dopravní policie však naproti obavám ministerstva dopravy obdrželo v období od ledna do března roku 2017 pokutu za řízení pod vlivem konopí jen 155 lidí, přičemž ve stejném období předešlého roku šlo o 232 lidí. Snížil se i počet pokut udělených za řízení pod vlivem alkoholu ve spojení s konopím. V prvním čtvrtletí šlo o 50 případů, ve stejném období předešlého roku pak o 69.

Txt: Jan Přívratský