Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Landraces: Původní odrůdy

Landraces: Původní odrůdy

Podle vědeckých teorií a historických pramenů se konopí poprvé nejspíše objevilo ve střední Asii, odkud se postupně rozšířilo do téměř všech oblastí naší planety. Všechny „původní odrůdy“ (landraces) v různých koutech světa tedy mají v podstatě původ v „divokých“ kultivarech, které se rozšířily právě ze střední Asie a postupem času se přizpůsobily novému prostředí. Zcela jistě tomu napomohl i člověk, který v průběhu dějin tuto rostlinu mnohostranně využíval.

 

Afghani a další landraces

Tyto faktory vysvětlují genetické rozdíly mezi nám známými původními odrůdami, které se často označují názvy oblastí, z nichž pocházejí nebo v nichž se usadily (např. afghánská – Afghani, thajská – Thai, havajská – Hawaiian, mexická – Mexican). Jejich stopy lze někdy nalézt ve jménech jejich „potomků“ vzniklých dlouholetým křížením, které kouříme dnes. Tito předchůdci všech současných odrůd vznikli kombinací přírodních podmínek a selektivního pěstování našich předků.

Kvůli všeobecné posedlosti různorodostí lze na dnešním trhu čisté původní odrůdy nalézt jen stěží. Většina sativ, na které můžete narazit, není čistou sativou. Jde o hybridy, kde převažují geny sativy nad indikou. A to samé platí pro indiku.

 

Hledači původních odrůd

Kvůli hybridizaci zbylo původních odrůd jen málo, ještě však zcela nezmizely. V šedesátých a sedmdesátých letech začali šlechtitelé po celém světě sbírat tyto odrůdy za účelem vlastního pěstování. Tyto landraces byly poté uvedeny do jiných prostředí jako Kalifornie nebo Holandsko.

Jedněmi z nejproslavenějších „strain hunters“ je Arjan Roskam, zakladatel legendární amsterdamské seedbanky Green House Seeds. Spolu s kolegou a kamarádem Francem Lojou, který bohužel letos na jaře zesnul právě při hledání původních odrůd v Kongu, preferují při selektivním pěstování odrůd Green House právě původní odrůdy.