Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Kush

Kush

Odrůdy mající ve svém názvu slovo Kush se pravděpodobně poprvé objevily v 70. letech v USA. Dnes na desítky různých Kushů nedají dopustit rekreační uživatelé ani pacienti. Genetický základ původních Kushů mají i dnes hybridy, které patří mezi ty nejoblíbenější jak na severoamerickém, tak evropském trhu, a to včetně Hindu Kush, Critical Kush, OG Kush, Purple Afghan Kush a bezpočtu dalších.

Kush odrůdy jsou obvykle indica dominantní a vyznačují se následujícími vlastnostmi:

 

Vzhled, vůně a chuť

Kushe bývají zpravidla nižší a rozložitější. Listy a „coly“ (centrální palice) jsou většinou tmavě zelené, někdy i s jemnými nachovými odstíny. Palice mívají bujné, bohaté a hustě obsypané trichomy. Pestíky se barevně mohou pohybovat na škále od sytě oranžové po tmavší, rezavou barvu.

Odrůdy Kush mohou mít velice komplexní vonné profily, kde se mísí vše od zemitých, květových či borových odstínů s výraznějšími aromaty, například peprným, citrusovým či benzínovým aroma. Co se chuti týče, kouř a výpary chutnají většinou zemitě a květově, mohou se v nich také mísit komplexnější chutě, například bobule či citrusy.

 

Účinky

Odrůdy Kush obecně mají silné sedativní účinky spolu s intenzivní euforií. Některé odrůdy obsahují i kolem 20 procent THC, což znamená, že jsou opravdu silné. Někteří uživatelé mají proto po jejich konzumaci problém vstát z gauče, zároveň ale bývají „vysmátí“ a šťastní.

 

Hybridy Kushe a křížení

V důsledku dlouholetého křížení a následného vzniku nespočtu hybridů je jasné, že všechny odrůdy typu Kush nevykazují stejné vlastnosti. Zkušení pěstitelé totiž experimentují s celou řadou různých odrůd a vytvářejí zcela nové variety s unikátními rysy. Například zkříží původní Kush se silnou sativou a vytvoří varietu, která se vyznačuje fyzickými parametry Kushe, ale účinky se spíše řadí mezi sativy.