Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Proč a jak rozeznat samčí a samičí rostlinu?

Pro každého pěstitele je nezbytně nutné umět poznat rozdíly mezi samčí a samičí rostlinou – ať už proto, aby věděl, jak se k jednotlivým rostlinkám chovat a jakou péči jim věnovat, nebo zkrátka aby včas poznal, kdy je potřeba zasáhnout a podpořit tím tak svou úrodu.

 

Pěstitel může identifikovat hned 3 různé varianty – samci, samici nebo hermafrodita. Většina upřednostňuje neoplodněné samičí rostliny, tzv. sinsemilla, protože právě ty produkují palice bez obsahu semen. První znaky se dají často vypozorovat již před samotným rozkvětem, nicméně pokud si nejsme jistí, je dobré vyčkat do samotného procesu kvetení, kdy už se splést nemůžeme. A jak tedy jednotlivé typy poznat?

Samice

Samičí rostlinu poznáme poměrně jednoduše díky tomu, že se na ní tvoří malé bílé chloupky. První se objevují v místě, kde je ke stonku připojen list a odkud raší postranní výhonky. Samotné květy (protáhlé, zpočátku připomínající spíše list) se poté spojují do kulatých (případně špičatých) „palic“ a mají bílou, krémovou nebo až načervenalou barvu. Palice dosahují průměru až 10 cm a délky i 60 cm. V období květu samička neroste do výšky, nýbrž nabývá spíše na objemu a je tak nutné omezit příjem dusíku a zároveň rostlině poskytnout dostatečné množství dusíku.

Samice konopí (zdroj: Happyseeds.cz)

Samec

Na rozdíl od svého protějšku není samčí rostlina pokryta drobnými chloupky a květy se objevují v podobě menších kuliček u spodní části listu. Během prvních fází růstu je těžké rozeznat rozdíl ve tvaru mezi samčím květem a samičím řapíkem, protože dosahují přibližně jen velikosti 1 mm. Pokud však rostlinu prozkoumáme důkladněji, zjistíme, že samčí květy jsou zavěšeny na tenkém vlákně a dělením se z nich tvoří další kuličky.

Samec konopí (zdroj: Happyseeds.cz)

Hermafrodit

U oboupohlavních rostlin nastává zapeklitá situace – můžeme pozorovat jak samčí, tak samičí květy, a to v různých poměrech. Nežádoucí je, pokud by došlo k opylení, tzn. transportu pylových zrnek ze samce na samici, kdy by v palicích začala vznikat semena. Proto je důležité se samčích květů zbavit (v případě 90 % samčích květů celé rostliny).

U klasických semínek bývá podíl cca 50 %  samčích a 50 % samičích rostlin, pokud si však chceme být pohlavím našich rostlin jistí, je možné si obstarat feminizovaná semínka konopí, u kterých je díky speciálnímu šlechtitelskému procesu eliminován mužský chromozom – tím pádem i samčí rostliny.

Profesionálně vybraná semena konopí můžete legálně zakoupit ve specializovaném internetovém obchodě https://www.happyseeds.cz/ nebo v kamenné prodejně na Masarykova 60 / 139 v centru Ústí nad Labem.

PR článek