Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Nová studie ukázala, že většina uživatelů léčebného konopí jím nahrazuje nebezpečné léky na předpis

Výsledky výzkumu zveřejněné v odborném periodiku International Journal of Drug Policy přinesly zajímavé zjištění: Většina pacientů, kteří při své konveční léčbě užívají konopí, touto přírodní drogou nahrazuje rizikové typy léků s vysokým závislostním potenciálem a možnými závažnými vedlejšími účinky – tedy především opioidy.

 

V rámci studie měli lidé, kteří mají povolení kupovat konopí pro léčebné účely od společnosti Tilray, jež má v rámci zákona MMPR (zákon, který na federální úrovni legalizuje léčbu konopím) vládní licenci k produkci léčebného konopí, vyplnit online dotazník. Ten sestával ze 107 otázek, týkajících se demografie, vzorců konzumace konopí a takzvaného substitučního efektu. Dotazník vyplnilo 271 respondentů.

 

Pacienti: Konopí je efektivní léčivo

Autoři výzkumu na základě výsledků prohlásili: „Konopí je vnímáno jako efektivní léčebná metoda na celou řadu zdravotních problémů, zejména co se týče oblasti duševního zdraví a léčby bolesti.“ Vyšlo najevo, že 63 procent respondentů konopím nahrazuje léky na předpis: „Zejména jde o opioidy na bázi opiátů (30 %), benzodiazepiny (16 %) a antidepresiva (12 %).“

Dotázaní podle svých slov také konopím nahrazují alkohol (25 %), cigarety / tabák (12 %) i nelegální drogy (3 %).

„Jde o jednu z prvních studií, které sledují léčbu konopím v rámci nového systému autorizovaných producentů. To znamená, že všichni respondenti mají od lékaře kromě tradičních léků na předpis povolen i přístup ke konopí, a tudíž i cennou zpětnou vazbu,“ uvedl v prohlášení pro tisk spoluautor studie docent Zach Walsh z Univerzity Britské Kolumbie.

TXT: Jan Přívratský