Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Léčba konopím – kde jsme a kam se ubíráme?

Prezentace od Lumíra Hanuše na Cannafestu 2013. Přednáška je v původním znění, její stručný obsah najdete v popisu níže.

Nejen v lidové léčbě, ale dnes i na poli vědeckém je v současné době stále zjevnější, že konopí je lék. Že je to téměř univerzální lék na řadu nemocí, je již také známá věc. Řada lidí také ví, že legálně se dnes oficiálně léčí pouze paliativně. Jsou však i tací, kteří nechtějí přijmout, že to není panaceum a chtěli by tím léčit vše. Jsou i tací, kteří se domnívají, že pacient se konopím musí vyléčit. Pozor – chyba lávky! Jak je rovněž známo, konopí je sice v oficiální léčbě v České republice legální, ale pokud se jím chce český pacient léčit, je to možné jedině na základě koupě konopí na černém trhu či jeho nelegálním pěstování a v obou případech pak jeho nelegálním použitím v léčbě. Paradox, za který český občan nemůže. A pokud se něco nezmění i s jeho cenou, nezmění se nic ani se současným stavem, i kdyby ho v lékárnách byly tuny!

Je potřeba si uvědomit, že konopí neléčí vždy, neléčí každého, neléčí každou nemoc a neléči každé stádium nemoci. S tímto lékem je to o to komplikovanější, že dosud nejsou pořádné léčebné zkušenosti. V lékařství se konopí používá pouze jako paliativní lék. To znamená, že odstraňuje příznaky nemoci, takže nemocný může mít dojem, že je zdráv, ovšem nemoc zatím postupuje dále. V lidovém léčitelství bez lékařů jsou občas zaznaménány úspěchy léčby konopím. O těch neúspěšných případech se bohužel mlčí, a tak obyčejný smrtelník může nabýt dojmu, že lékaři nám něco zatajují a lidová léčba je úspěšnější. Nastupuje zde ještě jeden problém – různé odrůdy konopí obsahují různé látky a ne každá odrůda je vhodná pro každou nemoc. Lze říci, že tento průzkum léčby je dosud v plenkách, ale s každým dnem se objevuje něco nového, pozitivního.

Přednáška se zabývá všemi těmito problémy.

Nenechte si ujít příští konferenci na veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest, který se bude konat ve dnech 10. - 12.11. 2017 na výstavišti Incheba v Praze. Simultánní překlad přednášek je zajištěn

www.cannafest.com
www.facebook.com/cannfest

Fotogalerie