Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Konopná renesance

Celosvětový trend zdravého životního stylu a ochrany životního prostředí sebou přináší i masovou popularizaci a plošný návrat dlouho opomíjeného konopí.

Jen těžko byste v historii celého lidského pokolení hledali rostlinu, která od nepaměti doprovází  člověka jako nejrozšířenější užitečná technická plodina a přitom vyvolává takové kontroverze, jako konopí. Je až s podivem, jak rychle se v nedávné minulosti představitelům nadnárodního chemického a bavlnářského průmyslu podařilo dvoudomé bylině s takřka zázračnými schopnostmi vytvořit bez jakýchkoli skrupulí smyšlenou pověst démona a vytlačit ho na několik dlouhých desetiletí k okraji společenského zájmu. Vlastnosti konopí, které je úzce spojené s lidskou kulturou a obrovským hospodářským a léčebným potenciálem, ovšem v informační společnosti 21. století již prakticky nikoho nenechávají na pochybách, že renesance masové obliby této bezpečné a ceněné suroviny je právě na spadnutí.

 

Antická tradice

Konopí lidská společenství prokazatelně pěstují již několik tisíc let jako naprosto všestrannou plodinu použitelnou prakticky ve všech oblastech lidské činnosti. Ačkoliv se domníváme, že první konopné semínko bylo na území západní Evropy dopraveno někdy v 8. století před naším letopočtem, skutečně prudký rozvoj využití konopí v hospodářství nastal až s rozmachem Římské říše. Technické, textilní i lékařské využití v našem životním prostoru je doloženo mnoha písemnými i fyzickými důkazy. Nepřekvapí tedy, že konopné vlákno, oblečení nebo například konopný olej a mouka byly významnou a hojně využívanou spotřební položkou tehdejší civilizace. Tato antická tradice přetrvala bez výrazných změn prakticky až do 20. století, kdy tradiční a velmi rozšířené pěstování konopí pro výrobu konopných produktů vytlačily obchodní dravci s výrobky ze zemědělsky náročné bavlny a toxické ropy. Paradox doby pak dokresluje fakt, že konopí přirozeně disponuje důležitými vlastnostmi, které se nejmodernější technologie snaží pracně a finančně náročně suplovat.

 

Konopí – partner pro život

Pokud má lidstvo nějakého skutečného a věrného parťáka pro život, je jím právě rostlina konopí. Vyrobit se z něho dá několik desítek tisíc různých produktů, které díky svým prvotřídním vlastnostem a nízké ceně nalézají místo v průmyslu, zemědělství, zdravotnictví a konečně i v každé rozumně vybavené domácnosti. Zdravá výživa v současnosti letí a proto ani potravinové výrobky z konopí obvykle v dobře vyváženém jídelníčku nikdy nechybí. Ideální poměr složek konopného proteinu, vitamínů A, B, D a E, bílkovin či esenciálních mastných kyselin, přispívají k udržení vitality, pevného zdraví i zdárné léčbě různých neduhů či onemocnění. Neříká se nadarmo, že ve zdravém těle je zdravý duch a k celkovému pozitivnímu pocitu ze života patří pochopitelně i starost o zevnějšek a krásu. S tím počítá i konopný kosmetický průmysl, který v posledních letech nabízí produkty pro špičkovou vyživující péči o vlasy a pokožku. Rychlé výsledky dosahující svěží a mladistvé kůže či efektivní léčba nepříjemných problémů spojených s akné, vyrážkami nebo lupenkou se tak derou do popředí zájmu rozrůstající se komunity spokojených zákazníků.

 

Canatura = konopí pro zdraví

A právě pro všechny, kteří již objevují s nadsázkou řečeno kouzelné a vědecky prokázané účinky konopí, je věnován internetový obchod Canatura. V oblasti využití konopí se profesionálně pohybujeme patnáct let a máme tak detailní přehled o nejkvalitnějších konopných produktech z celého světa. O nadšení z všestrannosti této “rostliny bohů“, která si během několika tisíciletí podmanila celý svět, se budeme snažit s vámi pravidelně podělit a doplňovat průběžně naši nabídku na co nejrozmanitější spektrum konopných produktů.