Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Konopí opět dodá Elkoplast

I přes neskutečné fiasko, ke kterému v minulosti došlo v souvislosti s dodávkami léčebného konopí na pulty lékáren, se novým dodavatelem opět stane slušovická firma Elkoplast.

Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl, že firma postupně dodá 40 kilogramů konopí v několika várkách. První by měla být k dispozici do desíti měsíců. Krach minulé dohody způsobil několikaměsíční výpadek a konopí tak muselo být dováženo z Nizozemska. Dovezené léčivo však bylo až třikrát dražší. „Podle předchozí smlouvy měla firma dodat čtyři dodávky. Nakonec se pro pacienty odkoupila jen jedna. Chyběl totiž certifikát kvality. SÚKL pak novou zakázku vyhlásil hned loni v říjnu, dodavatele ale nenašel. Výběrové řízení ústav zopakoval počátkem letoška, ale také bez úspěchu,“ popisuje situaci časopis Týden.

K podobným problémům by již podle Elkoplastu docházet nemělo. Dodávané konopí musí mít přesně specifikovaný obsah aktivních látek a vyloučená je přítomnost bakterií, plísní nebo těžkých kovů. Výrobce si však i přes nedávnou ostudu výrazně polepšil, cena jednoho dodaného gramu bude o sto procent vyšší než loni. Léčebné konopí může výhradně na elektronický předpis předepsat pouze dvacítka lékařů v celé České republice, přičemž horní měsíční limit činí 180 gramů na hlavu. Léčbu zákon umožňuje ke zmírnění symptomů různých onemocnění, jako je rakovina, roztroušená skleróza nebo AIDS. 

TXT: Hugo Houser