Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Katalánsko konečně legalizovalo existenci konopných klubů!

Zákonodárci v Katalánsku, autonomní oblasti Španělska s hlavním městem Barcelonou, hlasovali poměrem 118 k pouhým 9 hlasům pro uzákonění existence konopných klubů. Aktivisté a legalizátoři z celé Evropy toto rozhodnutí přivítali s nadšením jako velké vítězství konopného hnutí.

Kluby mají z pohledu legislativy fungovat jako samostatné neziskové organizace a budou moci pěstovat konopí a prodávat ho všem svým členům starším osmnácti let. Vše bude probíhat pod dozorem státních orgánů a každý klub bude moci vyprodukovat maximálně 150 kilogramů sušených květů ročně.

 

Petice hlavním impulzem

Impulzem ke schválení nového zákona byla petice za legalizaci konopí, již podepsalo na 67 000 obyvatel Katalánska. Tak velký počet zastánců reformy drogové legislativy přiměl vládu zahájit na půdě parlamentu otevřenou debatu, na kterou byli poslanci evidentně velmi dobře připraveni. 

Alba Vergesová, předsedkyně parlamentní komise pro zdravotnictví, například prohlásila pro Huffington Post: „Zákon, který jsme schválili, je velmi pokrokový a vysílá společnosti jasný signál. Je čas změnit paradigma vnímání konopí z hlediska legislativy.“

Konopné kluby existovaly v Katalánsku i dosud, operovaly ale na hranici zákona v takzvané „šedé zóně“. Zatímco místní zákony k nim byly shovívavé, celostátní španělská legislativa trestá uživatele přistižené na veřejnosti vysokými pokutami a pěstování či přechovávání většího množství zakazuje obdobně jako třeba Česká republika či jiné evropské státy.

Txt: Jan Přívratský