Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Kanada se bude po legalizaci potýkat s nedostatkem konopí

Kanadská federální vláda naplánovala legalizaci konopí na polovinu příštího roku – k datu 1. července 2018. S tím, jak se tento den pomalu blíží, vedoucí představitelé provincií a městské samosprávy vyjadřují obavy, aby jejich regiony stihly vytvořit regulační programy a finance na jejich provoz – a samotní uživatelé se bojí, že legálního konopí nebude pro obrovský zájem Kanaďanů dostatek.

Finanční experti specializující se na toto nové odvětí a zástupci výrobců, kteří vlastní licence na produkci, poukazují na fakt, že množství konopí, které bude dostupné při legalizaci, zdaleka nebude pokrývat očekávanou poptávku.

Nedostatečné kapacity

„V současnosti je v Kanadě více než 130 000 pacientů, kteří užívají legální konopí k léčebným účelům, a už při tomto počtu docházejí licencovaným výrobcům pravidelně zásoby,” sdělil zpravodajskému deníku Ottawa Citizen Aaron Salz, jenž byl prvním investičním analytikem na Bay Street specializujícím se na konopnou produkci. Salz v současnosti pracuje jako konzultant některých větších konopných firem.

„Toto odvětví se nebude schopno dostatečně rychle rozvíjet, aby pokrylo okamžitou potřebu zájemců o konopí pro rekreační účely,“ upřesnil. „Je mi zcela jasné, že nebudeme mít dostatečné zásoby.“ Nedostatek konopí způsobí, že Kanada nebude schopna dosáhnout svého cíle vymýtit černý trh. Pokud nebudou dostupné legální zásoby, budou se Kanaďané samozřejmě nadále obracet k dodavatelům (dealerům), kteří nemají legální licenci. Kanadské Ministerstvo zdravotnictví o tomto problému ví, protože minulý měsíc oznámilo, že výrazně usnadňuje proces přihlašování firem k udělení licencí na pěstování a zpracování konopí. Vládní úřad zefektivnil postup pro rozšíření stávajících licencí a současně urychlil proces pro žadatele, kteří se chtějí stát pěstiteli. 

Txt: Jan Přívratský