Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Jihoafrická republika by měla legalizovat konopí pro osobní potřebu

Po mnoha letech odkládání došel nejvyšší soud pro Západní Kapsko v Jihoafrické republice k rozhodnutí ve věci legalizace konopí. Zákaz konopí jde podle soudu proti ústavě země.

Rastafarianský právník

Před soudcem Dennise Davisem stanul rastafariánský právník Gareth Prince, který v minulosti u ústavního soudu neuspěl s návrhem legalizace konopí pouze pro náboženské účely, a předseda strany Dagga (slangové označení pro konopí v Jihoafrické republice) Jeremy Acton. Rozhodnutí, které přišlo v poslední den veřejných soudních jednání pro letošní rok, naprosto změní situaci kolem konopí v zemi.

Ačkoliv soudní proces neměl zcela hladký průběh, veřejná podpora byla neutuchající a soudce Davis dával prostor oběma stranám. Tři soudci nejvyššího soudu v Kapském Městě jednohlasně rozhodli, že v současnosti platné zákony o konopí odporují ústavě země. Vládě JAR dali 24 měsíců na to, aby je pozměnila.

Soud nařídil, aby prozatím bylo povoleno pěstování, držení a osobní užívání na soukromých pozemcích. O distribuci a prodeji se však v rozhodnutí nemluví. Rozhodnutí soudu tedy stojí někde mezi dekriminalizací a legalizací.

Vláda se může proti rozhodnutí odvolat, spíše se ale očekává, že Parlament začne v následujících dvou letech formulovat novou legislativu, která se bude týkat formálních stránek legalizace. Prozatím by mělo být zastaveno veškeré trestní stíhání za držení konopí. Osobní a lidská práva v Jihoafrické republice tedy zaznamenala velké vítězství.

Txt: Jan Přívratský