Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Jaká odrůda je nejsilnější na světě?

„Hon“ za co největším obsahem THC pokračuje a s postupující legalizací zejména ve Spojených státech se stupňuje. Amerika a Mexiko si dokonce prohodily role – americké konopí je dnes totiž tak silné, že se přes jižní hranici pašuje k sousedům.

Teď, když konopí pro rekreační či léčebné účely (nebo dokonce obojí) zlegalizovalo už 29 amerických států, funguje konopný průmysl formálněji – pěstitelé se snaží zvýšit efektivitu práce a samotná výroba je standardizovanější. Není tedy žádným překvapením, že jednotliví konkurenti teď vyvíjejí odrůdy překypující THC.

 

Kdo zvítězí

Šlechtitelé a pěstitelé po celém světě se dlouhá léta předhánějí v tom, kdo představí odrůdu s co nejvyšším obsahem THC. Dokud ale regulace a testování nebudou dostatečně standardizované, žádný oficiální vítěz z tohoto zápolení nejspíš nevzejde. Zato z něj vzcházejí odrůdy tak bohaté na tento kanabinoid, že by to položilo i Boba Marleyho.

Oficiální statistiky stále ještě ukazují, že konopí s podílem THC vyšším než 15 % je „neobvyklé“, ovšem někteří špičkoví šlechtitelé dnes už dosahují i podílů kolem 30 až 35 %. Vyvstává tím ovšem jedna velká otázka, a sice zda je tak vysoký obsah THC vůbec k něčemu dobrý. Tyto „superodrůdy“ by totiž mohly uživatelův mozek molekulami účinné látky přesytit natolik, že by jeho mozek zkrátka nevystačil s receptory. Přebytek THC by tak mohl zůstat nevyužit.

Těm, kteří chtějí tyto extrémně silné odrůdy vyhledat (nebo se jim naopak vyhnout), mohou pro orientaci posloužit výsledky posledního Cannabis Cupu pořádaného časopisem High Times. Co se množství obsaženého THC týče, při svých neuvěřitelných 34,04 % zvítězila odrůda zvaná Godfather OG. Těsně za ní na druhém místě skončila léčebná hybridní odrůda Super Glue, která se pyšní 32,14% podílem.

Podle informačního konopného serveru Herb.com je letos nejsilnější odrůdou Nova OG seedbanky Manali West. Ta by údajně mohla být „nejsilnější odrůdou konopí v historii“.  Toto tvrzení si redakce nevycucala z prstu – přestože svou metodologii testování neupřesnila, Nova OG podle ní obsahuje přes 35,6 % THC.

 

Silnější než dříve?

Pravdou je, že není známo, o kolik je dnešní konopí silnější než to, které se pěstovalo v 60. letech. Metoda, kterou se tehdy podíl THC v konopí zjišťoval, se nazývá plynová chromatografie, při níž ovšem dochází k zahřátí konopí, a tedy i ke změně obsahu jednotlivých kanabinoidů. Sílu různých konopných odrůd americká vláda testuje již 40 let, a to v rámci „Programu monitorování účinnosti“ pod hlavičkou Národního ústavu pro výzkum zneužívání návykových látek. V roce 2010 jeho pracovníci přiznali, že změny v síle konopí jsou posledních 40 let diskutovaným a kontroverzním tématem. Nicméně data sesbíraná v rámci výše zmíněného programu i programů jiných mají podle samotných odborníků vědecké a statistické nedostatky.

Stejně jako pro zemědělství obecně, tak i pro konopí platí, že produkce se čím dál tím víc opírá o vědecké poznatky – rostliny bývají často pěstovány s podpůrnými hnojivy a při ideálním světle a teplotě. I přes nedostatečně věrohodné údaje, které máme o starších odrůdách, lze tedy logicky předpokládat, že takto sofistikovaně pěstované rostliny disponují vyšším podílem THC než ty pěstované před 50 lety. Jednotliví výrobci sice mohou tvrdit, že právě oni mají tu „nejhustší trávu“, ale ať už jsou jejich tvrzení pravdivá, nebo ne, existuje vysoká pravděpodobnost, že současné „superodrůdy“ jsou skutečně nesmírně potentní – možná i nejsilnější v historii.

Txt: Jan Přívratský