Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Jak založit konopný společenský klub ve čtyřech krocích

Prezentace od Joep Oomen na Cannafestu 2014. Přednáška je v původním znění, její stručný obsah najdete v popisu níže.

Cílem této přednášky je aktivizace uživatelů konopí v České republice a v dalších zemích za účelem založení konopných společenských klubů. Ty představují legitimní způsob regulace pěstování a distribuce konopí pro osobní potřebu, čímž vytvářejí alternativu černému trhu.

V příspěvku představíme čtyři základní kroky k úspěšnému založení a fungování typického konopného klubu. Tento model by měl být aplikovatelný na jakoukoli zemi, v níž není držení menšího množství konopí pro osobní potřebu považováno za trestný čin, z čehož vychází i eventuální právní obrana klubu v soudním sporu se státem. V zásadě jde o argument, podle něhož by lidé v zemích, kde je legální přechovávat určité množství konopí pro vlastní potřebu, měli mít právo konopí pěstovat nebo k tomu delegovat jinou osobu.

Prvním krokem k založení konopného společenského klubu je jeho představení veřejnosti, a to formou tiskové konference nebo veřejného prohlášení. Pro zajištění pozornosti médií se vyplatí angažovat známou a respektovanou osobnost, což by mohlo pomoci předejít případné perzekuci.

Následujícím krokem je samotné založení klubu v podobě sdružení, jež bude umožňovat pěstitelům a uživatelům společné pěstování konopí v přesně daném množství, které následně sami členové spotřebují. Při sepisování stanov klubu se vyplatí uvést hlavní důvod vzniku: omezení zdravotních rizik spojených s užíváním, výzkum potenciálu konopí jako plodiny, výzkum nejbezpečnějších způsobů pěstování ze zdravotního a ekologického hlediska. S menším počtem členů lze v počátcích existence klubu poměrně snadno odhadnout, jaké množství bude potřeba k pokrytí spotřeby a následně dle toho začít pěstovat. Dbejte na to, aby se jednalo o organické pěstování s možností výběru mezi několika různými odrůdami tak, aby členové měli možnost vybrat si takovou, jež jim bude nejvíce vyhovovat.

Třetím krokem je profesionalizace sdružení. Počet členů klubu se bude průběžně zvyšovat a spolu s tím budou narůstat také nároky kladené na profesionalizaci organizace, administrativy, dopravy, plateb a dalších úkonů. Standardy, pravidla a mechanismy fungování klubu by měly být určeny transparentně, aby se všichni členové mohli podílet na rozhodovacích procesech a v případě potřeby vyjádřit nesouhlas.

Ačkoli klub je veden jako nezisková organizace, neznamená to, že nemá žádné příjmy a výdaje. Výroba kvalitního a nezávadného konopí vyžaduje mnoho práce, která by měla být odpovídajícím způsobem ohodnocena. Výdaje jsou přirozenou součástí fungování sdružení, jež by tyto výdaje mělo pokud možno pokrývat z vlastních příjmů, a lidem, kteří věnují svůj čas jeho chodu, by měla být vyplácena přiměřená odměna. V případě, že sdružení hospodaří s přebytkem, měl by být využit na další rozvoj klubu.

Jakmile klub funguje, zbývá učinit poslední, čtvrtý krok – přesvědčit politickou reprezentaci, aby stanovila jasné zákonné podmínky pro existenci podobných sdružení, a to včetně způsobu jejich zdanění, udělování licencí nebo vnější kontroly.

Političtí představitelé, právníci ani policisté ve většině případů nemají představu, jak by mohla regulace legálního trhu s konopím začít. Naše činnost tak může v konečném důsledku pomoci celé věci – tam, kde neexistují vzory ani předchozí zkušenost, je fungující model vzešlý přímo od uživatelů snáze přijatelný.

Díky této přednášce získají posluchači detailní informace o konkrétním způsobu mírumilovného aktivismu, jehož cílem je vytvoření legálního rámce, v němž existuje regulovaný trh s konopím zhruba v takové podobě, jakou již známe ze Španělska, Belgie – a v brzké době se s ním snad setkáme i v České republice.

Nenechte si ujít příští konferenci na veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest, který se bude konat ve dnech 10. - 12.11. 2017 na výstavišti Incheba v Praze. Simultánní překlad přednášek je zajištěn.

 

www.cannafest.com
www.facebook.com/cannafest