Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Jak na klíčení semínek?

Pečovat o svou rostlinku musí člověk ještě předtím, než se v ní viditelně probudí život – a tak je nezbytně nutné být dostatečně pečlivý a opatrný již během procesu klíčení, který se stane základním stavebním kamenem pro zdravou a životaschopnou rostlinu.

 

Existuje mnoho způsobů, jak v ní probudit život, ale zde naleznete ten nejosvědčenější a nejefektivnější, včetně častých přešlapů, které mohou celou vaší snahu proměnit jen na promarněný čas.

Celý proces začíná výběrem a umístěním semínek konopí do odstáté vody (po dobu min. 12 hodin, ideálně dešťové) na cca 2436 hodin, kdy k docílení správného, lehce kyselého pH 6,0 můžete použít pár kapek peroxidu vodíku. Samotná kvalita semínek je nesmírně důležitá, a proto se vyplatí vsadit na osvědčené seedbanks (semenné banky), v kterých semeno pobude jen krátkou dobu a vy tak máte perfektní přehled o tom, jak dlouho a kde byly budoucí rostlinky uskladněné.

Po první fázi přemístíme měkká semínka na navlhčený ubrousek (popř. vatu) – pozor, ten nesmí být mokrý natolik, aby na talířku pod ním stála voda, ale zase nesmí vyschnout – přikryjeme je dalším ubrouskem a necháme odpočívat na tmavém, zároveň však teplém místě. Po celou dobu, tzn. cca 24–48 hodin, musíme kontrolovat, zda jsou ubrousky dostatečně mokré. Když nám semínka puknou a vyraší nám přibližně 1cm klíčky, tak přistoupíme k poslední části – sázení.

Semena konopí (zdroj: Happyseeds.cz)

Nyní už je čas vložit semínko s kořínkem cca 5 mm hluboko do připraveného substrátu, u kterého musíme stále pamatovat na dostatečné zavlažování, jelikož je mladý klíček ještě velice náchylný a potřebuje konzistentní výživu a prostředí. Můžete si vyrobit takový malý fóliovníkkvětináč se substrátem přikryjte igelitem, což zabrání zbytečně rychlému vysychání půdy. Výsledky vašeho snažení se nad zem vyklubají během následujících 2–3 dnů a tím je za vámi první krok ke zdravé rostlince.

Co (ne)dělat aneb klíčení v kostce

  • zkontrolovat kvalitu, původ a stáří semínek (ne více jak 3 roky staré)
  • bez zkušeností začít pouze s polovinou semen
  • na prvotní klíčení užít odstátou vodu
  • nenechat semínka ve vodě příliš dlouho (dochází k jejich uhynutí)
  • dbát na dostatečnou vláhu během celého procesu klíčení
  • pravidelně kontrolovat vytvořené prostředí a udržovat teplotu mezi 2127 °C
  • opatrně manipulovat se semínky a mladými kořínky (těch se nejlépe nedotýkat)

 

Patříte-li i vy mezi vášnivé sběratele konopných produktů, doporučujeme navštívit specializovaný internetový a kamenný obchod happyseeds.cz, který nabízí širokou nabídku na semena konopí, CBD oleje a konopnou kosmetiku.

 

PR článek