Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Terpeny

Rozmanité vůně konopí ovlivňují jeho účinky i léčivou sílu

Citronová, malinová, zemitá, ananasová, skořicová nebo pistáciová, i takové mohou být vůně konopí. Tyto vůně jim dodávají chemické látky tvořící se v sekrečních buňkách trichomů - terpeny. Platí přitom, že nejvíce terpenů se vytváří v dobře osluněných neoplodněných samičích rostlinách v období těsně před dosažením plné zralosti. Takže, čím více slunce (světla) pro vaše rostliny, tím více terpenů a tím více aroma.

Terpeny přitom nejsou žádným převratným objevem – obsahují je mnohé rostliny a dokonce i někteří zástupci hmyzu. O tom, že ty nejvíce aromatické byliny rostou na prosluněných místech, nejlépe někde u Středozemního moře, nemusíte nikoho dlouze přesvědčovat. Terpeny jsou hlavní složkou esenciálních olejů získávaných s rostlin. Ty již stovky let využívá aromaterapie k ovlivňování nálady, řešení problémů se spánkem, pozorností a zdravím obecně. Tak třeba levandulový olej má uklidňující a relaxační účinek, olej z rozmarýnu zase zlepšuje koncentraci a navozuje pocit pohody.
 

Esenciální oleje do piva i bonbonů

Esenciální oleje z konopí jsou na trhu minimálně od 90. let. Průkopníky jejich použití byli v té době Švýcaři zřejmě i díky zákonům, které umožňovaly esence získávat i z netechnických, jako sinsemilla pěstovaných, odrůd. Esenciální oleje se používají např. pro ochucení piva, sladkostí či v nejrůznějších kosmetických produktech včetně parfémů. Výtěžnost čerstvých rostlin je přibližně 1 procento, ze suchých rostlin je možné získat jen 1 promile oleje (terpeny v něm obsažené jsou však stabilnější).

Zkoumání terpenů v konopí je ale poměrně novým trendem. Pozornost vědců se dlouhodobě soustředí především na kanabinoidy a jejich účinky. Více než 150 aromatických uhlovodíků, jež tvoří základní součást pryskyřic či esenciálních olejů a ovlivňují nejen vůni, ale i chuť a barvu rostlin, zatím stálo spíše na okraji jejich zájmu.
 


 

Synergický efekt terpenů a kanabinoidů

A to i přes to jejich nezanedbatelný terapeutický potenciál. Vždyť i samotným rostlinám slouží jako ochrana před bakteriemi, plísněmi, škůdci a dalšími nepříznivými vlivy prostředí. Navíc jsou autoritami vnímány jako nezávadné a bezpečné. Terpeny působí na receptory a neurotransmitery, mají tendenci se vázat či rozpouštět v lipidech a tucích; brzdí zpětné vstřebávání serotoninu a účinkují tak podobně jako některá antidepresiva, zvyšují také dopaminovou aktivitu, činnost kůry mozkové zlepšují prokrvení mozku, odstraňují patogeny v dýchacím ústrojí a působí protizánětlivě. Jsou účinným prostředkem při boji s plísněmi, viry i parazity.

A podle některých výzkumů se jejich síla skvěle projevuje právě v kombinaci s kanabinoidy. Nahrává tomu i fakt, že část terpenů se vypařuje při podobných teplotách jako kanabinoidy (THC mění skupenství při 157 °C), některé ještě dříve.

To, že účinky kanabinoidů a terpenů se vzájemně ovlivňují a dokonce posilují, naznačila již studie z roku 1974 „Účinky konopí na laboratorní zvířata a na člověka“. Výtažek z celé rostliny totiž vykazoval vyšší léčebný potenciál než izolované kanabinoidy včetně THC. Další výzkumy se již zaměřili přímo na spolupůsobení terpenů a kanabinoidů. Dr. Ethan Russo ve své studii Taming THC: potential cannabis synergy and phytocannabinoid-terpenoid entourage effects z roku 2011 prokázal, že nekanabinoidní složky, mezi nimi i terpenoidy, potlačují omamné účinky THC, a tím zvyšují jeho tzv. terapeutický index, zároveň napomáhají lepšímu vstřebávání CBD. To znamená menší omamný účinek při zvýšených terapeutických dávkách.
 

Ten umí to a ten zas tohle…

V poslední době se zkoumání vědců na univerzitách i v soukromých společnostech soustředí na pochopení toho, jak zastoupení různých terpenů ovlivňuje léčebné účinky jednotlivých odrůd. Ukazuje se totiž, že řada pacientů si svou medicínu vybírá v první řadě právě nosem. Preference určitých vůní vlastně znamená preferenci určitých kmenů odrůd s pro ně typickými efekty. Výzkum terpenů tak otevírá dveře k chápání toho, co ta která odrůda pacientům může přinést.

Tak například odrůdy s vyšším obsahem limonenu vonící po citrusech vykazují stimulační efekt a jsou účinné při pálení žáhy a bolestech břicha, naproti tomu vyšší obsah linaloolu typického pro levanduli pomáhá zmírňovat stres a úzkost a potlačuje křeče, smolná vůně po jehličí zase prozrazuje vyšší obsah terpenu pinenu, který zvyšuje ostražitost, podporuje paměť a průchodnost dýchacích cest.

Vědci i šlechtitelské firmy se proto usilovně snaží zmapovat v konopí a jejich jednotlivých odrůdách obsažené terpeny (viz „kolo vůní“ společnosti Green House Seeds, Co.) a uzpůsobit nabídku svých odrůd tak, aby každý uživatel konopí dostal, díky optimální kombinaci terpenů a kanabinoidů, přesně to, co mu dělá dobře.

 

Autor článku: Michal Ruman

Zdroje: