Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Trimming

Výhody a nevýhody zaštipování konopí

Hodně pěstitelů – zejména začátečníků – má pocit, že zaštipování (či zastřihávání) rostlinek je něco nezbytného a že bez toho se konopí vlastně ani pěstovat nedá. Pravdou ovšem je, že zaštipování zcela nezbytné není, jde nicméně i tak o šikovnou techniku, kterou lze použít v různých (pozdějších) fázích růstu rostliny a která má širokou škálu využití. Zaštipování nebo prostřihávání není v případě konopí o nic víc nutné než třeba u rajčat nebo růží a v zásadě se v ničem neliší.

 

Existují však techniky prostřihávání, které podporují růst a pěstiteli mohou pomoci vytvořit zdravější zahrádku a dosáhnout bohatší sklizně. Konopí se prostřihává výhradně z těchto důvodů:

  • pro usměrnění růstů rostliny určitým směrem a dosažení její optimální velikosti
  • pro zlepšení přístupu světla a vzduchu k rostlinám, pokud jich je velké množství pohromadě
  • pro podpoření růstu rostliny v určitých částech za účelem dosažení vyšších výnosů

U velice mladých rostlin prostřihávání zpravidla není potřeba. Mnoho začínajících pěstitelů však mate, když slyší o pokročilých technikách prostřihávání, jako je například „topping“, což je odstřihování horních částí rostliny, či „ohýbání“ mladých rostlin, které mohou podpořit růst více tzv. col, tedy dominantních palic. Tyto metody prostřihávání jsou vhodné spíše pro zkušenější pěstitele.

 

Základní rady a tipy

Obecně se dá říci, že malé rostlinky (vysoké kolem 25 centimetrů, pět listoví) jsou na jakékoliv prostřihávání ještě příliš mladé. Většinou se doporučuje, aby pěstitelé rostlinu zaštipovali až poté, co vyroste z fáze sazenice, a také s tím počkali do doby, kdy je rostlina přesazena do větší (finální) nádoby. Zaštipování či prostřihávání totiž může mladým rostlinám způsobit šok a nadělat tak víc škody než užitku.

Rostliny, které byly přesazeny a dva či více týdnů se nachází ve vegetativním stavu, lze zastřihovat, ohýbat či upravovat pomocí techniky zvané FIM. Podpoříme tak růst více col v horní části rostliny. Skutečné prostřihávání či zaštipování listů však do doby, než se rostlina ke konci vegetativního období před začátkem květu více rozkošatí, není nutné.

 

Jak na květ

Jakmile konopí začne kvést, je dobré použít vhodné techniky prostřihávání, jednak proto, aby se provzdušnila část rostliny blízko hlavního stonku, což pomáhá předcházet vzniku plísní a sněti, současně také pro nasměrování větší části energie rostliny do horních výhonků, kde se tvoří palice.

U rostlin, které vyrostou do výšky kolem 90 centimetrů a výše, se často doporučuje zastřihnout celou spodní třetinu, aby horní dvě třetiny mohly vytvářet větší palice. I ty nejlepší umělá osvětlení (dokonce i sluneční světlo) totiž dokáží jen těžko proniknout až k nejspodnějším částem rostliny. Palice, které se v těchto místech tvoří, dosahují obvykle velikosti popcornu a nejsou příliš bujné a potentní. Proto je lepší tyto části zavčasu odstřihnout, aby jejich energii mohly využít výhonky v horních částech, které produkují velká květenství typu cola.

Trimming