Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Strain

Co si můžeme představit pod slovem „odrůda“? Jednoduše řečeno, jde o soubor vlastností, které dané rostliny konopí odlišují od ostatních.

 

Většina odrůd konopí vychází ze dvou základních druhů pocházejících z rodu Cannabis (konopí) z čeledi Cannabaceae (konopovité), jež se označují jako Cannabis indica (konopí indické) a Cannabis sativa (konopí seté).

Každý z těchto druhů má své jedinečné vlastnosti a každý má také jiné účinky – alespoň to se tvrdilo po tisíce let až do počátku 21. století. V současnosti se s postupujícím rozšiřováním znalostí o konopí stále více hovoří o tom, že určující pro účinky té či oné odrůdy jsou podíly a obsahy hlavních kanabinoidů a terpenů a že dělení na indiky a sativy je z vědeckého hlediska již přežité. Přesto naprostá většina seedbank a šlechtitelů prozatím u základního dělení na sativy, indiky a hybridy zůstává. K nim také během posledních cca deseti let přibyly takzvané samonakvétací odrůdy (autoflowering), které kombinují sativy a/nebo indiky s třetím druhem Cannabis ruderalis (konopí rumištní).

 

Indiky pro začátečníky

Začínajícím pěstitelům se doporučuje začít s indika-dominantními odrůdy, na kterých se lze pěstování snáze naučit. S rostoucími zkušenostmi lze zkusit hybrid s větším podílem sativy a nakonec i čistou sativu.

Zkřížením indiky a sativy vznikne odrůda, která vyroste do výšky, ne však jako čistá sativa. V omezeném prostoru při pěstování pod umělým osvětlením se proto doporučuje pěstovat spíše indika-dominantní hybridy. Čistá sativa se pro pěstování „pod střechou“ příliš nehodí. Je to kvůli tomu, že potřebuje dorůst do určité minimální výšky a většinou kvete relativně dlouho.

Odrůda