Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

SOG: Sea of Green

Moře zeleně, obvykle zkracováno na SOG (z anglického Sea of Green), je metoda pěstování konopí, která rostlinu přiměje ke kvetení již v relativně mladém věku. Takto pěstované rostliny jsou ve vegetační fázi pouze dva týdny, což umožňuje sklizeň mnohem dříve, než je obvyklé.

 

Jaké jsou výhody SOG techniky?

Obvykle je používána, když je v pěstírně omezený prostor. Umožňuje totiž jeho maximální využití. Když rostlinám ve stadiu kvetení budete svítit v režimu 12/12 (12 hodin světla a 12 hodin tmy), můžete do prostoru dát víc kvetoucích květin. Úroda v přepočtu na jednotlivé rostliny bude sice menší, ale z dlouhodobého hlediska získáte kumulativně větší množství.

Pěstitelé využívající SOG musejí většinou splnit určité termíny „dodání“ zboží. Tato metoda je proto používána ve větších pěstírnách, které musejí konzistentně dodávat sušinu například do výdejen léčebného konopí.

Pěstování konopí pod umělým osvětlením vyžaduje co nejefektivnější využití světelného zdroje. Naprostá většina pěstíren je budována tak, že se na květiny svítí shora, čímž ale vrchní listy a větvičky vrhají stíny na nižší části rostliny, což znamená, že vždycky existuje část, které se nedostává dost světla. Když rostliny namačkáte blízko k sobě, vytvoříte klenbu z palic (od toho název sea of green, tedy moře zeleně), které absorbují většinu světla.

 

Základní postup při pěstování SOG

  • Zasaďte své rostliny tak, aby byla jedna na 30 čtverečních centimetrů.
  • Vyberte si osvětlení a potom sviťte na rostliny 18–24 hodin denně, dokud nebudou mít zhruba 25–30 cm.
  • Změňte svícení na režim 12/12, abyste kvetení podnítili (zhruba ve stáří dvou nebo tří týdnů).
  • Když vám vznikne hustá klenba z palic, zastřihněte všechny větvičky pod nimi, abyste ušetřili energii, která jde do nich namísto toho, aby šla do vrchních květů.
Sea Of Green: Moře zeleně